Which is Cheaper?

IMG_3377Is it cheaper to bring your lunch or buy your lunch?

It really depends on how you look at it.

Consider:
CHOICE A – Buying 1 Bowl of Cream of Asparagus Soup with a piece of bread
PRICE $ 5.44 (taxes included)

CHOICE B – Brought from home Frozen wonton with noodle
PRICE $ 2.25 (Sale $ 8.99 for a pack of 4)

Just looking at the numbers it’s a no brainer to go with CHOICE B. However, also consider the following
– TIME SPENT to buy the soup or make the soup
– QUALITY of your meal (the more expensive choice is made out of fresh ingredients)
– TASTE of your meal
– Benefits and nutrients you get out of your meal

The additional amount you are paying for may be worth it.

The best deal may not necessarily mean a can of soup or top ramen.

Either choice works. ABL is more about balance. At the end of the day it really depends on what you value.

What did you have for lunch today?

Advertisements

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s